Posted in Մաթեմատիկա

Մաեմատիկական հնարքներ

Հնարք1-ին․

Եթե ծննդյանդ օրը բազմապատկես  2-ով, ստացված թվին ավելացնես 5, արդյունքը բազմապատկես  50 –ով, ստացված թվին ավելացնես  քո ծննդյան ամիսը, արդյունքից  հանես 250, կստանաս  եռանիշ կամ քառանիշ  թիվ։  Եթե արդյունքում եռանիշ թիվ ստանաս, ապա ստացված թվի առաջին   թվանշանը ցույց կտա  ծննդյանդ օրը,  իսկ  մյուս երկու թվանշանները՝ քո ծննդյան ամիսը։ Եթե արդյունքում քառանիշ  թիվ ստանաս, ապա  ստացված թվի առաջին  երկու թվանշանները ցույց կտան  ծննդյանդ օրը,  իսկ  մյուս երկու թվանշանները՝ քո ծննդյան ամիսը։

Տաթևիկ-(12×2+5)x50+11-250=12.11

(13×2+5)x50+6-250=13×2+5=31 31×50=1550 1550+13=1556 1556-250=13.06

Հնարք 2-րդ․

Եթե մտապահես մի եռանիշ թիվ և  այդ թիվը երկու անգամ գրես կողք կողքի։ Այնուհետև ստացածդ  վեցանիշ  թիվը բաժանես  7-ի, հետո 11-ի, այնուհետև 13-ի, ապա արդյունքում   կաստանաս քո մտապահած թիվը։

989 989:7:11:13= 989 989:7=141427:11=12857:13=989

Հնարք 3-րդ․

Կոշիկիդ համարը բազմապատկիր 5-ով , ստացված թվին ավելացրու 50, արդյունքը բազմապատկիր 20-ով։ Եթե  այս տարի  ծննդյանդ տարեդարձը արդեն լրացել է, ապա  ստացված թվին ավելացրու 1021, իսկ  եթե դեռ չի լրացել, ապա՝ 1020։ Վերջում ստացված արդյունքից հանիր  ծննդյանդ տարեթիվը։ Արդյունքում  կստանաս քառանիշ թիվ, որի առաջին երկու թվանշանները ցույց կտան  կոշիկիդ համարը, իսկ մյուս երկու թվանշաները՝ տարիքդ։

34×5=170
170+50=220

220*20=4400
4400+1020=5420
5420-2011=3409

Հնարք 4-րդ․

Եթե տարիքդ բազմապատկես 5-ով, ստացված թվին ավելացրնես 8, արդյունքը բազմապատկես   2–ով, ստացված թվից հանես 6, արդյունքը բազմապատկես   10–ով, ստացված թվից հանես 100, արդյունքը փոքրացնես 100 անգամ,  կրկին կստանաս տարիքդ։

9×5+82-610:100=9

Posted in Մաթեմատիկա

Մաթեմատիկա 11.02.2021

  • Գտիր  120  թվի  4/6  մասը։

                   120:6=20

                   20×4=80

  • Գտիր  180  թվի  5/3  մասը։

180:3=60

60×5=300

  • Գտիր  240  թվի  6/40  մասը։

240:40=6

6×6=36

  • Գտիր  250  թվի  4/5  մասը։

250:5=50

50×4=200

  • Քանի՞  դեցիմետր  է  2/10 մետրը։

10:10=1 դմ

10×2=2 դմ

  • Քանի՞ մետր  է  3/4 կմ-ը։

1000:4=250 մ

250×3=750 մ

  • Քանի՞ սանտիմետր է  3/5 մետրը։

100:5=20 սմ

20×3=60 սմ

  • Քանի՞ րոպե  է  4/6 ժամը։

60:6=10 ր

10×4=40 ր

  • Քանի՞  ժամ  է  5/6 օրը։

24:6=4 ժ

4×5=20 ժ

  • Քանի՞ մետր  է  3/10  կիլոմետր:

1000:10=10 մ

10×3=30 մ

  • Գտիր մետրի  3/5 մասը։

100:5=20 սմ

20×3=60 սմ

  • Արտահայտիր 2/3 ժամը  րոպեներով:

60:3=20 ր

20×2=40 ր

  • Գտիր թվի նշված մասը։
    450-ի   2/9-րդ մասը

450:9=50

50×2=100


280-ի  5/7-րդ մասը

280:7=40

40×5=200


300-ի  7/10-րդ մասը

300:10=30

30×7=210


480-ի  5/6-րդ մասը:

480:6=80

80×5=400

.Արտահայտիր նշված միավորներով։

1/6 ժ=10 ր
1/4 կմ = 250 մ
1/6 օր = 4 ժ
1/4 տարի = 3 ամիս
1/25 ց = 4 կգ
1/5  մ = 20 սմ:

.Արտահայտիր նշված միավորներով։
3/4  ժ= 45 ր
3/10  կմ = 300 մ
5/6  օր = 20 ժ
5/6  տարի = 10 ամիս
3/4 ց = 75 կգ
7/10  մ = 70 սմ:

․ Տուփում կար 20 միատեսակ մատիտ։  Տուփից հանեցին  դրանց  3/5 մասը։  Քանի՞  մատիտ  մնաց տուփում։

1)20:5=4 մատիտ

2)4×3=12 մատիտ

Posted in Մաթեմատիկա, Uncategorized

Մաթեմատիկա

1․Հունվարի 11-ը երկուշաբթի է։ Շաբաթվա ի՞նչ օր կլինի հունվարի 28-ը:

1)11+7=18

2)18+7=25

2․Երեք կիլոգրամ ալյուրից կարելի է թխել 50 միանման գաթա: Յոթ ու կես կիլոգրամ ալյուրից քանի՞ այդպիսի գաթա կթխվի:

1)7կիլո 5գ․=2կիլո x 3կիլո + 1կիլո

2)50×2=100+25=125

3․ Դդմախաղի ժամանակ Գայանեն, Գևորգը, Տիգրանը և Էլլան միասին խաղաղացին 10 տարբեր խաղեր, որոնցից յուրաքանչյուրը խաղում էր մենակ: Ամենաշատ խաղերը Գայանեն խաղաց, իսկ ամենաքիչը՝ Էլլան։ Տղաները միասին քանի՞ խաղ խաղացին:

1)1+2+3+4=10

2)1+2+2+5=10

 4․ Դդումներ գնելու համար Կառլենն ուներ 1000 դրամ։ Մեծ դդումն արժեր 200 դրամ, իսկ փոքր դդումը՝ 150 դրամ։ Տաբեր չափերի ամենաշատը քանի՞ դդում կարող է գնել այդ գումարով:

1)2հատ 200դր․ 4հատ 150դր․

1000=400+600=2×200+4×150=2հատ 200դր․ 4հատ 150դր․

5․Դդմագլոր խաղի համար Հյուսիսային դպրոցի երկու ջոկատներ դդումներ ունեին: Եթե առաջին ջոկատը 2 դդում փոխանցի մյուս ջոկատին, ապա իր մոտ կմնա 2 անգամ ավելի քիչ դդում, քան մյուս ջոկատում, իսկ եթե երկրորդ ջոկատը 2 դդում փոխանցի առաջինին, ապա երկու ջոկատներում կլինեն հավասար քանակությամբ դդումներ։ Յուրաքանչյուր ջոկատ քանի՞ դդում ուներ:

1)2+2=4+4=8+2=10+4=14

6․ Երեք տարբեր բնական թվերի գումարը ութ է։ Նշեք այդ թվերից ամենամեծը։

Ամենամեծ թիվը դա 5-ն է։

7․Պարկում 4 սև, 5 կարմիր, 6 դեղին, 7 նարնջագույն մատիտ կա: Առանց նայելու ամենաքիչը քանի՞ մատիտ է հարկավոր հանել պարկից, որ չորս գույնի մատիտներից էլ դուրս գա։

1)7+6+5=18

2)18+1=19

8․Հյուսիսային դպրոցի 4-1 դասարանի բոլոր սովորողները մասնակցել են Դիջիթեք 2021 և Բնագիտատեխնիկական ստուգատեսերին։ Նրանցից 19-ը մասնակցել է Դիջիթեքին, 16-ը՝ բնագիտատեխնիկական ստուգատեսին, իսկ 7-ը՝ երկու ստուգատեսերին միաժամանակ։ Քանի՞ սովորող կա այդ դասարանում։

4.1 դասարանում կա 28 սովորող


9․Կարենը մի թիվ մտապահեց։ Այդ թվի եռապատիկից հանեց 8, տարբերությունը փոքրացրեց երկու անգամ, հետո 5-ով մեծացրեց և բաժանելով՝ 10-ի ստացավ 1։ Ի՞նչ թիվ էր մտապահել Կարենը:

1)1×10=10

2)10-5=5

3)65×2=10

4)10+8=18

5)18:3=6

 10․ Արտադրամասում 800լ մասուրի հյութի մի մասը լցրեցին 3լ տարողությամբ տուփերի մեջ, և այդ տուփերը, 5-ական տեղավորելով 40 արկղերի մեջ, ուղարկեցին խանութ: Քանի՞ լիտր հյութ մնաց արտադրամասում:

1)3×5=15

2)15×40=600

3)800-600=200

Posted in Մաթեմատիկա

Անհայտ գումարելի

Առաջադրանքներ

2068+618=2686
    268`6              
   618              
  2068              
                    
                    
3478+1095 = 4573
 45`7`3              
  1095              
  3478              
                    
                    
3675+898 = 4573
 4`5`7`3              
   898              
  3675              
                    
                    
5391+698=5089
 5’0`89              
   698              
  4391              
                    
                    
195+905=1100
 1’`1’0`0              
   905              
   195              
                    
                    

2.Լրացրու նախադասությունը․

 Անհայտ ․․․ գտնելու համար անհրաժեշտ  է գումարից հանել հայտնի գումարելին։

  • Նվազելին
  • Գումարելին
  • Արտադրիչը
  • Բաժանելին

3.Ինչպե՞ս կփոխվի երկու թվերի գումարը, եթե գումարելիներից մեկը մեծացնենք

11-ով։

Պատ․՝11-ով։

4.Երկու թվերի գումարը 25-ով մեծ է երկրորդ թվից։ Ո՞րն է առաջին թիվը։

Պատ․՝25։

5.Գումարելիներից մեկը փոքրացրել են 9-ով, իսկ մյուսը թողել են նունը: Ինչպե՞ս կփոխվի գումարը:

Պատ․՝փոքրանում է 9-ով։

6.Ինչպե՞ս կփոխվի երկու թվերի գումարը, եթե գումարելիներից յուրաքանչյուրը մեծացնենք 21-ով։

Պատ․՝21+21=42-ով։

Posted in Մաթեմատիկա, հաշվետվություն

Մաթեմատիկաի հաշվետվություն

Մաթեմատիկաի հաշվետվություն

իմ մաթեմատիկաի բաժնի լինք

https://marinemadoyan.school.blog/category/%D5%B4%D5%A1%D5%A9%D5%A5%D5%B4%D5%A1%D5%BF%D5%AB%D5%AF%D5%A1/

աշխատանքներ

Խաչբառեր

Միանիշ և բազմանիշ թվեր

Թվերի կցագրումը աջից կամ ձախից

Թվերի կցագրումը աջից կամ ձախից 2-րդ մաս

Continue reading “Մաթեմատիկաի հաշվետվություն”

Posted in Մաթեմատիկա

Ամանորյա խնդիրներ

  • Ձմեռ պապը իր պարկում եղած նվերների կեսի կեսը նվիրեց նախակրթարանի երեխաներին, իսկ մնացածը ՝ Արևմտյան դպրոցի  սովորողներին։ Քանի՞ նվեր ստացան արևմտյան դպրոցի  սովորողները, եթե նախակրթարանի երեխաները ստացել էին 30 նվեր։ 

1)30×3=90

2)90:3=30 (նախակրթարանի երեխաները)

3)90-30=60 (արևմտյան  դպրոցի  սովորողներին)

  • Ամանորի համար մայրիկը գնել էր ընկույզ։ 500 գրամ աղցանի համար օգտագործելուց հետո և 1 կգ  սեղանին դնելուց հետո մնաց 200 գրամ ընկույզ։ Որքա՞ն ընկույզ էր գնել մայրիկը։ 

1)500+200=700  գրամ

2)1կգ+700 գրամ= 1կգ 700 գրամ

  • Ձնեմարդը  Ձյունանուշիկին  հարցրեց,  թե Նոր տարում որ թվականը կսկսվի: Ձյունանուշն էլ  պատասխանեց, որ եթե   20 թվին աջից կցագրենք 2 թվանշանը, ստացված թիվը տասնապատկենք, որից հետո ավելացնենք 1, ապա կստանանք այդ թիվը: Օգնիր Ձնեմարդուն գտնել որոնելի  թիվը:

1)2 20= 220

2)220×10=2020

3)2020+1=2021

  • Ամանորին Սոնան որոշեց պատրաստել մրգային աղցան։ Մրգային աղցանի համար նա օգտագործեց խնձոր, դեղձ, բանան ու տանձ։ Խնձորը և բանանը միասին 1կգ300գ էր։ Դեղձը 150 գրամով ավել էր տանձից։ Հաշվիր, թե որքան միրգ օգտագործեց Սոնան՝ իմանալով, որ տանձը 500գ էր։

1)500+150=650  գրամ

2)1կգ  300  գրամ + 650 գրամ= 1 կգ  950  գրամ

  • Երբ տատիկը որոշեց իր մոտ եղած 89 կոնֆետները հավասարաչափ բաժանել իր 7 թոռնիկներին, մի քանի կոնֆետ ավելացավ։ Քանի՞ կոնֆետ ստացան թոռնիկներից յուրաքանչյուրը, իսկ քանի՞ կոնֆետ մնաց տատիկին։

1)84:7=12  կոնֆետ

2)89-84=5  կոնֆետ

  • Աննան  տոնածառի 7 խաղալիքի համար վճարեց 2800 դրամ։ Սոնան  այդ նույն խաղալիքից 9 հատ գնելու համար որքա՞ն գումար պետք է վճարի։

1)2800:7=400  դրամ

2)400×9=3600  դրամ

  • Ո՞ր թիվն է մտապահել Ձնեմարդը, եթե նրա մտապահած թիվը կրկնապատկենք,  արդյունքը փոքրացնենք նախ 1-ով, հետո  2020-ով, ապա կստանանք 2021։

Լուծում՝

1)2021+2020+1=4042

2)442:2=2021

Պատ՝ 2021:

  •  Ամանորյա դիմակահանդեսին մասնակցում են 100 սովորող։ Հայտնի է, որ աղջիկները 6-ով քիչ են տղաներից։ Քանի՞ աղջիկ և քանի՞ տղա են մասնակցում դիմակահանդեսին։

1)100:2=50

2)50-6=44 (աղջիկներ)

3)50+6=56 (տղաներ)

  • Ձմեռ պապը 20 նվերը պատրաստում է 2 ժամում, քանի ժամում նա կպատրաստի այդպիսից 180 նվեր։

1)180:20=6  ժամ

2)6×2=12  ժամ

  • 3 հոգի տոնածառը զարդարում են 1 ժամում։ Քանի՞ ժամում այդ նույն տոնածառը կզարդարեն 4 հոգին։ Եթե նրանք բոլորը  միևնույն արագությամբ են աշխատում։
1 ժամ=60 րոպե
1)60:4=15 րոպե

Posted in Մաթեմատիկա, Uncategorized

Խնդիրներ տարիքների վերաբերյալ

1. Արամը 5 տարեկան է, իսկ հայրիկը նրանից մեծ է 30 տարով: 11 տարի հետո հայրիկը Արամից քանի՞ տարով մեծ կլինի:

1)46-16=30
2. Աշոտի մայրիկը 30 տարեկան է, իսկ Աշոտը նրանից փոքր է 25  տարով։ 6 տարի հետո մայրիկը Աշոտից քանի՞ տարով մեծ կլինի:

1)5+6=11

2)30+6=36

3)36+11=25
3. Անին 5 տարեկան է, իսկ հայրիկը նրանից մեծ է 8 անգամ: 2 տարի առաջ հայրիկը Անիից քանի՞ տարով էր մեծ։

1)8×5=40

2)40-5=35
4. Կարինեի պապիկը 80 տարեկան է։ Կարինեն իր պապիկից փոքր է 8 անգամ։ 3 տարի հետո Կարինեն քանի՞ տարով փոքր կլինի իր  պապիկից։

1)80:8=10

2)80-10=70
5. Թագուհին 36 տարեկան է։ Նա արքայազնից մեծ է 3   անգամ, իսկ արքայադուստրը եղբորից փոքր է 4 անգամ։ Քանի՞  տարեկան է արքայադուստրը։

1)12:4=3
6. Արմենը 20 տարեկան է։ Մայրիկը նրանից մեծ է 3 անգամ։ 5 տարի   հետո մայրիկը քանի՞ տարով մեծ կլինի Արմենից։

1)65-25=40